Alvaro NEGREDO ( Come To Voltaj )


Beşiktaşın yeni transferi Alvaro Negredonun hikayesi... Bir nebze de olsa "Come to Voltaj" derim...

Alvaro Negredo Sanchez...

İspanya'nın Madrid şehrinde 1985 yılında dünyaya gelen ve akabinde bütün dünyada attığı goller ve öldürücü bitiriciliği ile tanınmış forvet oyuncusudur.

Henüz 16 yaşına yeni girdiği zamanlarda Rayo Vallecano klübü kendisini keşfeder. Deneme antremanlarına çıkar ve beğenilir. Ardından Rayo Vallecano klübünün B Takımında oynamaya başlar. Aslına bakılırsa B takımda oynamak için bile yaşıtlarından son derece ufaktır. Fakat güçlü fiziği ve yaşından büyük bir görüntüsünün oluşu onun futboluna olumlu etki yaratmış olacak ki ilk sezonunda hattailk sezonun yarısında çıkmış olduğu 15 maçta 14 gol atarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. 2000'li yılların başında parlayan yıldızı, "Milenyumun forveti mi geliyor ? " sorularını da beraberinde getirmiş olacak ki; ligin 2.yarısında A takıma geçti fakat görev aldığı 12 karşılaşmada sadece 1 gol atabildi. Profesyonelliğin başında olduğu için böyle bir tecrübe en azından kendisine karşı gelişim sürecini değerlendirecek bir fırsatı doğurmuş oldu...

Bir sene sonra ise mevcut potansiyelinin yüksek olduğunu ve bunu geliştirirse büyük bir futbolcu olacağını düşünen Real Madrid klübü kendisini trransfer etti. Fakat Negredo, hiç A rakım seviyesinde oynamadı ve Real Madrid B takımından 65 maça çıktı ve 22 gol kaydetti. Aslına bakılırsa B takımlar liginin büyük yıldızlarından birisiydi.

Artık bir üst ligde olan ve sürekli forma şansı bulacağı bir takım seçme kararı aldı ve bunu da bana kalırsa çok mantıklı bir seçimle gerçekleştirdi. 2007 yılında Almeria'ya transfer oldu ve harika bir sezon geçirdi. Harikadan kastım yarı amatör bir seviyeden direkt profesyonel seviyeye çıkan bir oyuncu için  toplamda 2 sezon - 70 maç ve 32 gol başarı için bu seviyede kafi bir durumdur. Çünkü İspanyolların sert savunmalarına karşı böyle bir genç yaştaki oyuncu için harika diyebiliriz. Harika olduğunu da transfer olduğu takımla level atladığını kanıtlamış oldu. Sonraki durağı : Sevilla .

Sevilla performansı ile kendisini Avrupa'ya ispatlama dönemi olarak gösterebiliriz. Sevilla'da dolu dolu 5 yıl forma giydi ve 139 maça çıktı. 70 gole imzasını attı ve bir o kadar da takımının hücumsal anlamda gol pozisyonuna girmesine imkan sağladı. Sevilla'nın yükselme döneminin en büyük aktörlerinden biri olarak gösterilmektedir. Sevilla döneminde takım oyununa yatkınlığı ve ölümcül vuruşları ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Gözü kara bir forvet olan Negredo, adeta tekmeye kafasını uzatan bir cinstendi. Ayrıca sakatlık sorunu olmayan bir oyuncuydu. İspanya Milli Takımı'na kadar yükseldi ve artık Dünya tarafından saygınlık kazanan bir forvet oyuncusu haline dönüşmüştü. Bu gelişimi ve güneş gibi parlayan performansına sessiz kalamayan bir klüp vardı; Manchester City...

Sansasyonel bir transfer olarak gerçekleşti. Manchester City, Sevilla'nın göz bebeğini takımına kattı. Büyük beklentiler ile transfer olsa da beklentilerin altında bir performans sergiledi Negredo... Negredo, İngiltere ligine uyum sorunu yaşadı. Çünkü karşısında ki savunmacılar da kendisi gibi gözü kara ve nefes aldırmayan cinstendi. Hele ki yıldızlar topluluğu olan Manchester City'de rakip takımlar ayrıca konsantre olup mücadele ediyorlardı. Yükseliş dönemi aynı zaman kendisinin bir çöküş dönemi de oldu.

İspanya'nın yolunu tekrardan tutma kararı aldı. En azından eski formunu doğdu ülkede canlandırmak istedi ve Valencia macerası başladı. Valencia'da bir golcü statüsünde değil de takıma gol pozisyonu yaratma ve alan yaratma alanlarında pozitif etki yarattı. Bu durum taktiksel miydi yoksa kendisinin performansıyla mı alakalıydı orasını bilemiyorum ancak gol sayısı oynadığı maç sayısına göre tatmin etmese de ( 55 Maç - 10 Gol ) olumlu işlere imzalar attığını söyleyebilirim.

Belki bir inat belki de bir matadorun varolma çabasıydı... Bilinmez... Tekrardan İngiltere'ye onu rencide eden ülkeye dönme kararı aldı. "Maddi teklifin cazibeli olması ilk tercihidir" görüşüne katılmıyorum. Çünkü o dönem Hindistan ve Amerika MLS ligi takımlarından daha yüksek teklifler gelmişti. Kabul etmedi. Durağı; M'boro oldu...

Yine mi hüsran ? Evet... Geçen sene İngiltere Premier Ligi'nde kaleye en az şut atan ve en az isabet eden forvet ünvanını taşıdı. Sansasyonel gollere imza attı; evet. Ancak takımının kümede kalmasına yetmedi.

Şimdi ki durak ise ; Beşiktaş... Beşiktaş yıldızının ampülü sönmeye yakın olan oyuncuları alıp tekrar ayağa kaldıran bir kulüp olma yolunda her sene başarıyla bunu gerçekleştirebiliyor. Hani evde ışıklar yanar ve aniden voltaj düşer ve ışık gider gelir tedirgin olur hane halkı. O misal bir durum aslında Alvaro Negredo... Voltajını yükselttiğinde eve güneş gibi doğacaktır. Aksi taktirde hem kendisi patlayacak hem de hane halkı (Beşiktaş) çaresiz kalacaktır...

Umarım ki; Sevilla performansını Beşiktaş'ta yansıtır...
Come to voltaj . . .
Esen kalın...
Okunma : 491

YORUMLAR (0)